Ostrov Ráb (Kvarner) - ubytování, popis, fotky

Schematická mapa ostrova Ráb - soukromé apartmány a penziony

ostrov Ráb    

Ilustrovaný seznam destinací s nabídkou apartmánů a penzionů.

Banjol
Banjol
Barbat
Barbat
Kampor
Kampor
Lopar
Lopar
Mundanije
Mundanije
Palit
Palit
Rab
Rab
Suha Punta
Suha Punta
Supetarska Draga - Donja
Supetarska Draga - Donja
Supetarska Draga - Gonar
Supetarska Draga - Gonar
Supetarska Draga - Gornja
Supetarska Draga - Gornja
 

Ostrov Ráb

Ostrov Ráb leží v severní části Jadranu ve vnější části Kvarnerských ostrovů. Je 22 km dlouhý, má plochu 94 km čtverečních a přibližně 9500 stálých obyvatel. Severovýchodní strana ostrova přivrácená k pevnině je kamenitá a holá. Způsobuje to silný chladný vítr Bóra, vanoucí nárazovitě z hor na pevnině. Severozápadní strana je pokryta zelení, zejména borovicovými lesy. Pěstují se zde olivovníky, ovoce a zelenina. Nejvyšším bodem ostrova je vrchol Kamenjaku (408 m n m.).

Archeologické výzkumy ukazuji, že Ráb byl osídlen ilyrským kmenem Liburnů již ve 4. stol. př.n.l. Na ostrově pak vládl Řím, Byzantská říše, Chorvatsko-uherští králové, samostatná městská komuna, Benátky, Rakousko-Uhersko. Nejhorší katastrofou v historii ostrova byla morová epidemie r. 1456 která vyhubila většinu obyvatelstva. Od r. 1920 je ostrov chorvatský. Za 2. světové války okupovala ostrov fašistická Italie a založila zde koncentrační tábor, ve kterém zahynulo tisíce lidí.

Hlavním střediskem ostrova je městečko Ráb s méně než 600 stálými obyvateli. Jeho historické centrum leží na malém poloostrově. Je to typické středověké městské centrum obklopené hradbami, které se z velké části dochovaly dodnes. Starému městu dominují čtyři zvonice postavené v románském stylu. Můžeme zde vidět řadu krásných renesančních a gotických paláců postavených kdysi místní šlechtou. Hned za hrabami je krásný park Komrčar s pláží. Na ostrově je řada dalších hezkých letovisek, jako např. Lopar, Banjol, Supetarska Draga, Barbat.

Lodní spojení s pevninou a okolními ostrovy: Loďařská firma Rapska plovidba provozuje pravidelné trajektové spojemí mezi Jablanacem na pevnině a Mišnjakem na jižním konci Rábu (Pozor, nejsou to obvyklé Jadrolinie!). Rapska plovidba provozuje i lodní spojení mezi městečkem Ráb a osadou Lun na ostrové Pag. Kromě toho trajektová linka Jadrolinie spojuje Lopar na Rábu s Baškou na ostrově Krk.

Odkazy:
Ostrov Ráb na Mapy.iDNES.cz
Počasí a předpověď pro ostrov Rab (česky)
Rapska plovidba - lodní spojení (chorvatsky, anglicky, německy)
Stránky města Rab (anglicky, německy, italsky,chorvatsky)

Supetarska Draga - Gonar Supetarska Draga - Gornja Supetarska Draga - Donja Lopar Banjol Barbat Kampor Suha Punta Palit Mundanije Rab

Bezva levná dovolená Chorvatsko   © Travel77.com

 

Minigalerie
Město Ráb 1
Město Ráb 2
Supetarska Draga
Barbat
Pohled na pevninu 1
Pohled na pevninu 2

 

Bezva levná dovolená Chorvatsko